Hegykőről

A Fertő-táj különös szépségű részén, a Fertő tó nádasokkal övezett partja mellett fekszik Hegykő. A község természeti környezetének nagy része a Fertő- Hanság Nemzeti Parkhoz tartozik.

A honfoglalás után a Kér törzs tagjai telepedtek meg itt. Később ez a terület a soproni várhoz tartozott, majd a Kanizsayak, aztán a Nádasdyak birtokába került. 1671 után a falu a Széchényi családé lett.

A hegykőiek a 16-17. században halászattal foglalkoztak. Később a földművelés került előtérbe. Az 1900-as évek végéig zöldségtermesztéséről volt híres a falu. Napjainkban gyógyvizes termálfürdőjéről híres. A kedvező földrajzi elhelyezkedés, a tiszta levegő, a nyugodt, szép környezet vonzó idegenforgalmi hellyé tette Hegykőt. Az üdülőfalu a Világörökség címmel kitüntetett Fertő-táj legdinamikusabban fejlődő települése. Nyaranta renezvényekkel is várjuk a vendégeket. A hegykői Tízforrás Feszivál július második péntekétől koncertekkel, kiállításokkal, színes programokkal várja az érdeklődőket.

Hegykő a gyógyfürdőn kívül még sok látnivalót és érdekes, egyedi kikapcsolódási lehetőséget kínál az ide látogatóknak. A Szent Mihály templom, az út mellett felállított kőszobrok, a Hősök Kertje, a Szent Kő a falu történelmi múltjáról mesélnek. Az aktív pihenést kedvelők a séta, a kocogás, a gyalogtúra, a nordic walking közül választhatnak kedvük szerint. Szerencsét próbálhatnak a horgásztó partján, fürödhetnek a Fertő tóban vagy a termálfürdő vizében, és kipróbálhatják a vízi sportokat is.

Az évente megrendezett programjaink:

 

Májusfa állítás A Fertő-táj legnagyobb májusfáját a Széchenyi Ödön parkban állítják fel bátor legények.
 

Majális 2017. május 1-én "vadi új" rendezvénnyel várjuk vendégeinket Hegykőn, a Szécenyi Ödön parkban … 2017. május 1. Hegykő, Nyárfa sor
 

Fertő-táj Világörökség Napja  2017.05.20.

 

Kézműves Sörök és Pálinkák Fesztivál … 2017-ben újra Kézműves Sörök és Pálinkák Fesztiválja Hegykőn! A meggyes, gyömbéres és köleses … 2017. június 16 - 18. Hegykő, Nyárfa sor
 

Tízforrás Fesztivál Tízforrás Fesztivál 2017-ben is, július 14. és 23. között!  
 

Hegykői Vigasságok Hegykői Vigasságok 2017-ben is, augusztus 5-án és 6-án
 

Borok Utcája 2017-ben is Borok utcája augusztus 18. és 20. között

Termálfürdő

A Fertő-táj emberi szervezetre gyakorolt előnyös hatását a Fertő tó vize, a táj forrásvizei, a gyógyforrások, a tómeder gyógyító iszapja, a szubalpin klíma és a vadregényes környezet együttese adja. A gyógyforrások közelében talált régészeti leletekből arra lehet következtetni, hogy az itt élők már a római korban is használták a gyógyvizet egészségük helyreállítására. A gyógyvizekre alapozott kezeléseknek hazánk területén már kétezer éves hagyománya van.

A hegykői termálkút vizét 2004-ben minősítették gyógyvízzé.

Nyáron a hűs, ásványvízzel feltöltött, feszített víztükrű medencék, télen a fedett wellness-medence, vagy hóesésben akár a forró, nyitott termálmedence csábítja a vendégeket. A termálfürdőn játszótér, nyugágyak, szauna, és különféle vendéglátó üzletek állnak a látogatók rendelkezésére.

Az 1434 méter mélyről felszínre hozott 55°C hőmérsékletű hegykői gyógyvíz, nátrium-kloridos alkáli-hidrogénkarbonátos jellegű, kissé kemény, fluoridos, kénes termálvíz kiemelkedően magas ásványi anyag tartalmának és orvosilag bizonyított gyógyhatásának köszönhetően 2004 óta elismert gyógyvíz.

A Hegykői Termálfürdő kültéri gyógymedencéje

Szakorvosi javaslat alapján a termálvíz idült mozgásszervi betegségek gyógyítására alkalmas. Jó eredménnyel alkalmazható rehabilitációs kúraként gyógyult csonttörések, ficamok, ízületi rándulások, izomhúzódások kezelésére. A fürdő rendszeres használata oldja a sportolással és a fokozott munkával járó izomfeszültséget. A vízfelszínről felszálló és belélegzett vízgőzök előnyösen hatnak a légúti panaszokra.

A hegykői gyógyvíz idült mozgásszervi betegségek gyógyítására alkalmas, szakorvosi javaslat alapján. Jó eredménnyel alkalmazható:

  • rehabilitációs kúraként
  • gyógyult csonttörések,
  • ficamok,
  • ízületi rándulások,
  • izomhúzódások kezelésére.

Terápiás lehetőségek:

  • fürdés a termál medencében,
  • iszapkezelés (hévízi gyógyiszappal),
  • orvosi gyógymasszázs,
  • vízsugármasszázs,
  • víz alatti csoportos gyógytorna.

Szent Mihály templom

Jellege: háromhajós, egytornyos, újromán épület. Tornyában három harang (Szent Anna, Szent Mihály tiszteletére és a lélekharang) lakik.

Berendezése részben 1901-ből, részben 1908-ból való. A régi templomból három szobor maradt meg: egy barokk angyal, valamint a népies barokk stílusú Madonna és az Ég királynője. Nagy értéket képvisel a templom 15. századi kelyhe.

A templom belső kifestése Prokop Péter pap-festőművész nevéhez fűződik. Öt freskója 1956-ban készült el. A szentély közepén Szent Mihály arkangyalt festette meg, aki legyőzi a Sátánt. A szentély bal oldalán a Megtestesülés titkát foglalta egy kompozícióba: az Angyali üdvözletet, Jézus születését és az Utolsó vacsorát. A szentély jobb oldalán kapott helyet a Megváltás titka: a Keresztre feszítés, Ádám és Éva bűnbeesése a gonoszságot jelképező kígyóval és a kivont kardú angyallal, majd a Feltámadás, végül pedig az Egyház születése témájával. A bal oldali mellékoltár fölött a Világ királynője látható, amint széttapossa a kígyó fejét, alatta hegykői falurészlet jelenik meg. A jobboldali mellékoltár fölé az Irgalmas Jézus került.

Nagycenk Széchenyi Kastély és hársfasor

Széchényi Ferenc a felvilágosult, nagy műveltségű főúr tette a család állandó lakhelyévé, és igazán jelentőssé a nagycenki kastélyt. A Sopronban és Sopronhorpácson őrzött nagy értékű könyvtárát és gyűjteményét fokozatosan Cenkre költöztette, amelyet 1802-ben a nemzetnek ajándékozott, és ezzel megalapította a Magyar Nemzeti Múzeumot. Nagy változtatásokat vitt végbe mind a kastélyban, mind a parkban. Elvezettette az Ikva

patakot a kastély területéről, az angol kertet kül- és belföldi csemetékkel ültették be,

meghonosította a ma is csodálatos platánokat és vadgesztenyefákat. 

Csipkeház

Csipkeház

Szigethy Istvánné állandó kiállítása “A pólyától a szemfedélig ” címmel. A település egyik legrégebbi házában a gyönyörű csipke bemutatása mellett megelevenednek a múlt értékei, például a tisztaszoba és a kemencék. A Rábaköz jeles mestereinek, Ángyán Csilla csornai fazekasnak és Pintér Jenő bogyoszlói fafaragónak az alkotásai szintén megtekinthetők.

Hegykő Vasfüggöny emlékhely

Hegykő határában az eredeti helyén láthatjuk a vasfüggöny egy részletét. Az emlékhely nagyrészt korabeli anyagok felhasználásával készült. A műszaki zár három korszaka látható itt egy 40 méter hosszú szakaszon. A vasfüggöny történetét a helyszínen tájékoztató táblák mutatják be.

 

 

Madárles

A Fertő szikes tavainál pihenő vízi madárvilágot figyelhetjük meg. A Fertő keleti oldalán húzódó sekély vízi tavak a helyi és a vonuló madárvilág jelentős pihenő, táplálkozó és fészkelő helyei. 

Horgásztó

Horgásztó

Hegykő határában korábban kavicsot bányásztak. A régi bánya helyén napjainkban egy hathektáros vízfelületű tó található. A víz átlagos mélysége másfél méter, de helyenként eléri a 3 métert is. A horgászok hegykői paradicsoma szép, csendes környezetben, a községtől 1 kilométer távolságra található. A tóban élő halfajok horgászhatóak. Amur, csuka, kárász, ponty, süllő, bodorka, vörös szárnyú keszeg, küsz karika keszeg, dévérkeszeg, sügér, compó, busa, angolna és harcsa akadhat a horgára annak, aki itt várja a kapást.

A horgásztó közelében vadkacsák, vízicsibék és nádiverebek tanyáznak. Gyakori itt a béka, a fürge gyík, a vízisikló és a mocsári teknős. Néhány vidracsalád is a horgásztóhoz költözött.

A Fertő-táj

Természeti és kulturális értékek

A Fertő-tó és a környező táj olyan egységes földrajzi egységet alkot, melyet évezredek alatt a természet és itt élő emberek együttesen alakítottak ki.

A tó: A Fertő-tó Eurázsia legnyugatibb sztyepp tava, mely rendkívül sekély, felülete 320 km2, ebből több mint a fele nádas. Vízutánpótlását 80%-ban csapadékból és csak kisebb részben a Vulka és Rákos-patakból nyeri.

Az Alpok és a Kisalföld vonzásában: A világörökség az Alpok és a Kisalföld között fekszik és e relatív kis területet éghajlati, növény és állatföldrajzi zónák metszik. A biodiverzítás extrém példája a dél-orosz tarantella és a lázas lucerna.

A Tózug szikesei: A világörökség egyik különlegessége a szikes tavak. Ilyen sós területek a tengerektől távol ritkán találhatók. Itt a só jégkori agyagrétegekből származik és a kis tavak kizárólag csapadékból táplálkoznak. Egyes tavak nyáron teljesen kiszáradnak és medrükben a só kikristályosodik. A Tózugban találtak otthonra különleges és védett madárfajok, amelyek miatt a táj a madárvédelem egyik legfontosabb területe hazánkban és Ausztriában.

A Nemzeti Park: Magyarországon 1991-ben alakult meg a Nemzeti Park, de előzőleg már a térség 1977-ben tájvédelmi körzet lett, 1979-ben bioszféra rezervátum és 1989 óta Ramsari Egyezmény nemzetközi jelentőségű vízi élőhelyei között is számon tartják.

 

Ősi kultúrtáj, régészeti kincsekkel: A Fertő-táj kellemes klímája és természeti adottságai miatt a táj már az ősidőkben , a vaskortól kezdve pedig kifejezetten sűrűn lakott volt. Fekvése miatt fontos hadi és kereskedelmi útvonalak pl. Borostyánkő út, keresztezték itt egymást, ami még inkább fokozta a térség jelentőségét. Kelták, rómaiak, kvádok, hunok, keleti gótok, langobárdok, avarok, frankok követték egymást a tájon, majd a 9. században új hódítók jelentek meg, a magyarok. A korábbi lakosság felolvad a magyarságban, de hamarosan új nép elem is feltűnt a bajorok és később pedig a horvátok. Ebből származik a mai kulturális és nyelvi sokszínűség, mely mai napig jellemzi a tájat. A tó kerüli legjelentősebb építkezési fázist a barokk kor hozta el, amikor a gazdasági fejlődés a polgárházak barokk külsejében és az arisztokrácia nagy arányú építkezéseiben nyilvánul meg. A nemesi családok, mindenek előtt az Esterházy és Széchenyi családok, palotáikat elképzelhetetlen pompával építették meg. Ebben az időszakban alkotott az Esterházy család szolgálatában álló Joseph Haydn, aki legtermékenyebb éveit Eszterházán töltötte.

 

„Új idők himnusza”: Az első világháború után államhatár osztotta meg a tájat, ám igazi izolációt csak a második világháború utáni kelet-nyugat szemben állás és az ezt jelképező Vasfüggöny hozott. A Vasfüggöny a Fertő-tavat is érintette és a helyiek csak külön engedéllyel űzhették ősi foglalkozásukat a halászatot és látogathatták elődeik kedvelt kirándulóhelyeit.

Az egyedülálló kultúrtáj több kultúra, nyelv, klíma, fauna, flóra találkozáspontja. Ma a táj a Bécs- Győr- Pozsony nagyváros régió zöld övezete, melynek kapui Sopron és Kismarton. A két város kulturértékei szorosan kapcsolódnak a Világörökségterülettel..

Az én világörökségem: A Fertő-táj, mint világörökség, nemzetközi jelentőségű. Életterünk fenntartható fejlődése a lakosság és a turisták elsőrangú érdeke, amely alapja a világörökség-tudat elmélyítése.

Táj és borgazdaság: Jellemző a tájban a különféle kultúrtájak egymás utánja a tózugtól, a tavon, a nádasokon, a réteken át, a mezőgazdasági területeken át, ahol leginkább szőlőtermelés és a borkultúra elterjedt. A kultúrtájak sorozata végül a Lajta hegység erdőkkel fedett gerincével és a Ruszti dombokkal zárul. A kultúrtáj jellegének megtartása érdekében mezőgazdasági programok beindítása szükséges.

Rétek és kaszálók: A tradicionális legelők és kaszálók az utóbbi évtizedekben átalakultak, egy részük szántóföld lett, másik részük pedig nádassá változott. Ami megmaradt, azon pedig a hagyományos gazdálkodás folyik. Ebben a térségben folyik az állattartás, melynek fontos része ősi állatfajok tartása, melynek génbank szerepe is van. Ősi állatfajok, mint pl. a szürkemarha, fehér szamár és a mangalica disznó. A nemzeti parkban egy ősi lófajta (Przewalski) tenyésztése is folyik.

Nádhasznosítás: A majdnem 180km2 nádas hatalmas újratermelődő nyersanyag potenciál. A nyersanyag innovatív felhasználását a jövőben kutatni kell, a kísérletek sokat ígérnek.

 

Borkultúra és bortúra: A borkultúra történelmi örökség és egyben fejlesztési lehetőség. A 16. századtól kezdődő borgazdasági fellendülés eredménye a pompás polgárházak a településeken, mint például Ruszton, Fertőrákoson és Sopronban , amelyek ma a vonzó településkép részei és a turisták látogatásának célpontjai. A táj kiemelkedő értékei: a ruszti aszú és a soproni kékfrankos.

Mezőgazdaság, turizmus kapcsolata: A turizmus segítheti a mezőgazdaságot is, hiszen keresletet jelenthet számára. A borutak, borfesztiválok és egyéb rendezvények, akciók látogatók ezreit csábítják a térségbe, akik nem térnek üres kézzel haza, hanem kóstolás után biztos vásárolnak a legjobb nedűkből.

 

Épített örökség, fenntartható fejlődés: A Fertő-tájban a természet és a tájkép zárt egységet alkot, amely világosan lehatárolt településképekbe ágyazott. Mivel a sík terület az ellenséges szándékoknak erősen kiszolgáltatott volt, ezért a házak szorosan egymáshoz simulnak. Még a mai település képekben is felismerhetők a védelmi rendszerek, pl. Fertőrákoson. A világörökség nem múzeumot jelent, de magas minőségű bemutatást igényel. Helyenként példáját találni, ahol a régi hagyományos épületeket merészen, de mégis harmonikusan új építészeti kultúrával ötvözik. A régi épületeket pedig nem biztos, hogy konzerválni kell, hanem méltó, új funkciót lehet keresni nekik és ezzel lehet fennmaradásukat biztosítani.

Lágy közlekedés az értékes és érzékeny világörökségi területen: A közlekedésnek, a közlekedési rendszereknek nem szabad az életminőséget csökkentenie, hanem egy fenntartható fejlődés alapjául kell szolgálniuk. Ezért készült el a térség új közlekedési koncepciója, mely egyben a hasonlóan ökológiailag érzékeny térségek számára is példaértékű.

Turisztikai vonzerők a Fertő-tájon: Fürdőzés a Fertő-tavon, amely sekély mélységével ideális a gyermekes családok számára is. Kerékpározás a tó körül. Több száz kilométer kerékpárút, pihenők, kerékpárbatár szolgáltatók, rendezvények állnak a biciklizők rendelkezésére. A határon kerékpárral és gyalog Fertőrákosnál tavasztól őszig, Pomogynál egész évben át lehet kelni a burgenlandi területekre.

Borutak: Sopronban működik a borút egyesület, mely több útvonalat ajánl a látogatók figyelmébe. A táj legfőbb értékei a kékfrankos és a ruszti aszú borok. Fertő-Hanság Nemzeti Park: A Parkot évente több tízezer látogató keresi fel, hogy megtekintse területeinek természeti szépségeit. A nemzeti park szabadon bejárható részei a kitáblázott, kilátótornyokkal ellátott látogató-útvonalaival kitűnő lehetőséget kínálnak barangolásra, valamint gyönyörködésre a tájban és annak sokszínű élővilágában. Egy-egy túra egyben remek kikapcsolódást és felüdülést is jelenthet a mindennapi munkában megfáradt embernek. Nemzeti parkunk három kiállítóhelye –a Kócsagvár természetvédelmi kiállításai Sarródon, a Hanság Élővilága kiállítás Öntésmajorban és az Esterházy Madárvárta Madárvédelmi kiállítása- egész éven át várja a vendégeket. Kulturális rendezvények: A térségben a kisfalvakban kisebb kulturális fesztiválokat szerveznek, pl Bodza Fesztivál Fertőbozon, Tízforrás Fesztivál Hegykőn, Sopronban és Fertődön pedig nemzetközi jelentőségű programok zajlanak. Kiemelkedő az Esterházy kastélyban a Haydn Fesztivál és a Soproni Ünnepi Hetek. A burgenlandi térségben több komoly nyári program zajlik pl. Fertőmeggyesen a tavi színpadon.

A világörökség szervezetei: Világörökség-menedzsment 1972-ben az UNESCO konferenciáján megfogalmazták a Világörökségi Egyezmény dokumentumát. A dokumentum célja minden természetes és kulturális örökség biztosítása a jövő generációja számára, ami rendkívüli érdeke és értéke az egész emberiségnek. A Fertő-táj kultúrtája 2001. december 16-án került fel a világörökségi ranglistára, melyet az UNESCO Párizsban vezet. Ezen a listán szerepel 129 ország 754 Világörökségi színhelye, ebből 8 Ausztriában és 8 Magyarországon található. A világörökségi helyszínek állapotának helyre állítása, megóvása és tovább fejlesztése érdekében a mindenkori országok Világörökségi-Menedzsmentet hoztak létre. Feladatok közé tartozik a Fertő-táj mint világörökség tudatának elmélyítése az itt élőkben és az erre járó vendégekben. A tervek megvalósításának elősegítése érdekében született meg Magyarország és Ausztria között a Világörökségi egyezmény.

Fertőboz Gloriett Kilátó

Fertőboz kiemelkedő műemléke a Gloriett kilátó. A Fertőboz fölötti magaslatról nyíló kilátás úgy megragadta gróf Széchenyi Ferencet, hogy a nádor tiszteletére 1802-ben megépíttette a Gloriett-et, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Fertő-tóra. 

Borkóstoló Fertőbozi Széchenyi Vinotékában

A Soproni Borvidék szívében, a Fertő-parti kerékpárút mentén Balf és Hidegség között található a Széchenyi Vinotéka és termelői borkimérés. Az 1800-as évek elején megépített, alsó pinceág, "U" alakú folytatása régen a feldolgozás helyszínét biztosította. A 80-as években halászcsárdaként üzemelt. A nyersanyag beszállítói a helyi halászok voltak. 2007-ben felújították és ízlésesen berendezték. Azóta a Széchenyi Vinotéka az ínyenc borturisták egyik kedvelt zarándokhelye. 

Fertődi Eszterházy Kastély

Esterházy-kastély. A "magyar Versaillesnek" is nevezett íves alaprajzú kastély a barokk-rokokó hangulatú díszudvarával, kovácsoltvas kapujával Magyarország harmadik legjelentősebb épületegyüttese, mely a Fertő-táj világörökség kiemelt értéke. A korábbi 20 szobás vadászkastélyt Esterházy (Fényes) Miklós alakíttatta át és tette a hercegi család legkedveltebb tartózkodási helyévé. A homlokzati barokk díszítőelemek, az alkalmazott szimmetria, a 126 szoba káprázatos díszítő megoldásai, fényűző berendezése mindenkit ámulatba ejtett. A középről induló íves díszlépcső az emeleti Zeneterembe vezet, ahol egykoron Haydn remekművei csendültek fel, nem egyszer az uralkodó család jelenlétében Haydn munkásságát emlékkiállítás őrzi. A XVIII. század nagy zeneszerzőjére minden évben rendezvénysorozattal emlékeznek. A kastély elhelyezkedése, a díszpark alaprajza versailles-i elődjére emlékeztet, az egyes épületrészek azonban inkább a Habsburgok schönbrunni kastélyának vonásait mutatják. A főépület befejezése után elkészült az operaház, a Muzsikaház és a bábszínház, végül a kínai ház, melynek tetőzetét arany, drágakövek, kínai porcelán ékesítette. Ezt az épületet helyreállították, ma is áll a kastély kertjében. 

Röjtökmuzsaji Vízi malom

A muzsaji Vízimalom műemlék jellegű létesítmény. Pontos építési éve nem határozható

meg, azt az 1670-80-as évekre lehet tenni. Abban az időben Röjtök és Muzsaj határának csaknem teljes egésze Széchenyi György kezén volt. A malom megépítése a jómódú tulajdonos idejében történhetett, mivel mérete és építési módja óriási költséget igényelt. A Muzsaji Malom megépítését az országos malomkutatók is rendhagyónak ítélik meg, mert a malom egyharmad része cölöpökre van építve, mint az olasz Velence épületei. A tulajdonos halála után a Muzsaji Vízimalmot a kastély tulajdonos megvásárolta. A malmot 2004-ben szépen felújították és eredeti állapotában helyreállították. Vendégfogadó és múzeum működik benne. A malommúzeumban a malomtörténet három különböző korszakát bemutató kiállítás tekinthető meg.

Fertő-Hanság Nemzeti Park, mint a Világörökség része

A Fertő-táj Magyarország északnyugati részén található. A Fertő tavat és az azt övező tájat, településeit 2001-ben vette fel az UNESCO a világörökségek közé. A felvételt Ausztria és Magyarország közösen kérelmezte, mivel a Fertő túlnyomó része Ausztriához tartozik, s a határ mindkét oldalán nemzeti park védelmezi. A táj a felvételt népi építészetével, műemlékeivel, az egymást követő civilizációk régészeti emlékeivel,

szőlő- és borkultúrájával valamint változatos növény- és állatvilágával érdemelte ki. 

Fertőrákos

A Fertő nyugati partvidékén, Sopron közelében, Fertőrákoson található Magyarország legszebb lajtamészkő feltárása, a Püspöki Kőfejtőként emlegetett egykori mészkőbánya. Turisztikai látványosság, népszerű kirándulóhely, a természetjárók kedvelt célpontja, a Soproni Ünnepi Hetek rendezvényeinek egyik színhelye, koncertek és fesztiválok díszlete, amely évről évre turisták tízezreit vonzza Fertőrákosra. A Püspöki Kőfejtő 2001 óta az UNESCO Világörökség része. 

Fertő-tó

Soprontól 10 km-re a Fertő-tavon elhelyezkedő cölöpházak tökéletes kikapcsolódási lehetőséget nyújtanak családok, baráti társaságok részére. A stégről remek kilátás nyílik a Fertő-tó magyarországi részére. Ez az egyetlen fürdésre alkalmas területe a tónak a magyar oldalon. A stég végén kellemes időtöltést jelenthet egy ital elfogyasztása az utolsó cölöpházban kialakított vendéglátó helyiségben. Sétahajózási lehetőség is várja az érdeklődőket.

Termálfürdő /Sá-Ra Termál/

 A Fertő-táj emberi szervezetre gyakorolt előnyös hatását a Fertő tó vize, a táj forrásvizei, a gyógyforrások, a tómeder gyógyító iszapja, a szubalpin klíma és a vadregényes környezet együttese adja. A gyógyforrások közelében talált régészeti leletekből arra lehet következtetni, hogy az itt élők már a római korban is használták a gyógyvizet egészségük helyreállítására. A gyógyvizekre alapozott kezeléseknek hazánk területén már kétezer éves hagyománya van.

A hegykői termálkút vizét 2004-ben minősítették gyógyvízzé.

Nyáron a hűs, ásványvízzel feltöltött, feszített víztükrű medencék, télen a fedett wellness-medence, vagy hóesésben akár a forró, nyitott termálmedence csábítja a vendégeket. A termálfürdőn játszótér, nyugágyak, szauna, és különféle vendéglátó üzletek állnak a látogatók rendelkezésére.

Az 1434 méter mélyről felszínre hozott 55°C hőmérsékletű hegykői gyógyvíz, nátrium-kloridos alkáli-hidrogénkarbonátos jellegű, kissé kemény, fluoridos, kénes termálvíz kiemelkedően magas ásványi anyag tartalmának és orvosilag bizonyított gyógyhatásának köszönhetően 2004 óta elismert gyógyvíz.

A Hegykői Termálfürdő kütléri gyógymedencéje

Szakorvosi javaslat alapján a termálvíz idült mozgásszervi betegségek gyógyítására alkalmas. Jó eredménnyel alkalmazható rehabilitációs kúraként gyógyult csonttörések, ficamok, ízületi rándulások, izomhúzódások kezelésére. A fürdő rendszeres használata oldja a sportolással és a fokozott munkával járó izomfeszültséget. A vízfelszínről felszálló és belélegzett vízgőzök előnyösen hatnak a légúti panaszokra.

A hegykői gyógyvíz idült mozgásszervi betegségek gyógyítására alkalmas, szakorvosi javaslat alapján. Jó eredménnyel alkalmazható rehabilitációs kúraként

  • gyógyult csonttörések,
  • ficamok,
  • ízületi rándulások,
  • izomhúzódások kezelésére.

Terápiás lehetőségek:

  • fürdés a termál medencében,
  • iszapkezelés (hévízi gyógyiszappal),
  • orvosi gyógymasszázs,
  • vízsugármasszázs

Egy kis ismertető a Fertő-tájról

A Fertő-tó és a környező táj olyan egységes földrajzi egységet alkot, melyet évezredek alatt a természet és itt élő emberek együttesen alakítottak ki.

A tó: A Fertő-tó Eurázsia legnyugatibb sztyepp tava, mely rendkívül sekély, felülete 320 km2, ebből több mint a fele nádas. Vízutánpótlását 80%-ban csapadékból és csak kisebb részben a Vulka és Rákos-patakból nyeri.

Az Alpok és a Kisalföld vonzásában: A világörökség az Alpok és a Kisalföld között fekszik és e relatív kis területet éghajlati, növény és állatföldrajzi zónák metszik. A biodiverzítás extrém példája a dél-orosz tarantella és a lázas lucerna.

A Tózug szikesei: A világörökség egyik különlegessége a szikes tavak. Ilyen sós területek a tengerektől távol ritkán találhatók. Itt a só jégkori agyagrétegekből származik és a kis tavak kizárólag csapadékból táplálkoznak. Egyes tavak nyáron teljesen kiszáradnak és medrükben a só kikristályosodik. A Tózugban találtak otthonra különleges és védett madárfajok, amelyek miatt a táj a madárvédelem egyik legfontosabb területe hazánkban és Ausztriában.

A Nemzeti Park: Magyarországon 1991-ben alakult meg a Nemzeti Park, de előzőleg már a térség 1977-ben tájvédelmi körzet lett, 1979-ben bioszféra rezervátum és 1989 óta Ramsari Egyezmény nemzetközi jelentőségű vízi élőhelyei között is számon tartják.

Ősi kultúrtáj, régészeti kincsekkel: A Fertő-táj kellemes klímája és természeti adottságai miatt a táj már az ősidőkben , a vaskortól kezdve pedig kifejezetten sűrűn lakott volt. Fekvése miatt fontos hadi és kereskedelmi útvonalak pl. Borostyánkő út, keresztezték itt egymást, ami még inkább fokozta a térség jelentőségét. Kelták, rómaiak, kvádok, hunok, keleti gótok, langobárdok, avarok, frankok követték egymást a tájon, majd a 9. században új hódítók jelentek meg, a magyarok. A korábbi lakosság felolvad a magyarságban, de hamarosan új nép elem is feltűnt a bajorok és később pedig a horvátok. Ebből származik a mai kulturális és nyelvi sokszínűség, mely mai napig jellemzi a tájat. A tó kerüli legjelentősebb építkezési fázist a barokk kor hozta el, amikor a gazdasági fejlődés a polgárházak barokk külsejében és az arisztokrácia nagy arányú építkezéseiben nyilvánul meg. A nemesi családok, mindenek előtt az Esterházy és Széchenyi családok, palotáikat elképzelhetetlen pompával építették meg. Ebben az időszakban alkotott az Esterházy család szolgálatában álló Joseph Haydn, aki legtermékenyebb éveit Eszterházán töltötte.

„Új idők himnusza”: Az első világháború után államhatár osztotta meg a tájat, ám igazi izolációt csak a második világháború utáni kelet-nyugat szemben állás és az ezt jelképező Vasfüggöny hozott. A Vasfüggöny a Fertő-tavat is érintette és a helyiek csak külön engedéllyel űzhették ősi foglalkozásukat a halászatot és látogathatták elődeik kedvelt kirándulóhelyeit.

Az egyedülálló kultúrtáj több kultúra, nyelv, klíma, fauna, flóra találkozáspontja. Ma a táj a Bécs- Győr- Pozsony nagyváros régió zöld övezete, melynek kapui Sopron és Kismarton. A két város kulturértékei szorosan kapcsolódnak a Világörökségterülettel..

Az én világörökségem: A Fertő-táj, mint világörökség, nemzetközi jelentőségű. Életterünk fenntartható fejlődése a lakosság és a turisták elsőrangú érdeke, amely alapja a világörökség-tudat elmélyítése.

Táj és borgazdaság: Jellemző a tájban a különféle kultúrtájak egymás utánja a tózugtól, a tavon, a nádasokon, a réteken át, a mezőgazdasági területeken át, ahol leginkább szőlőtermelés és a borkultúra elterjedt. A kultúrtájak sorozata végül a Lajta hegység erdőkkel fedett gerincével és a Ruszti dombokkal zárul. A kultúrtáj jellegének megtartása érdekében mezőgazdasági programok beindítása szükséges.

Rétek és kaszálók: A tradicionális legelők és kaszálók az utóbbi évtizedekben átalakultak, egy részük szántóföld lett, másik részük pedig nádassá változott. Ami megmaradt, azon pedig a hagyományos gazdálkodás folyik. Ebben a térségben folyik az állattartás, melynek fontos része ősi állatfajok tartása, melynek génbank szerepe is van. Ősi állatfajok, mint pl. a szürkemarha, fehér szamár és a mangalica disznó. A nemzeti parkban egy ősi lófajta (Przewalski) tenyésztése is folyik.

Nádhasznosítás: A majdnem 180km2 nádas hatalmas újratermelődő nyersanyag potenciál. A nyersanyag innovatív felhasználását a jövőben kutatni kell, a kísérletek sokat ígérnek.

Borkultúra és bortúra: A borkultúra történelmi örökség és egyben fejlesztési lehetőség. A 16. századtól kezdődő borgazdasági fellendülés eredménye a pompás polgárházak a településeken, mint például Ruszton, Fertőrákoson és Sopronban , amelyek ma a vonzó településkép részei és a turisták látogatásának célpontjai. A táj kiemelkedő értékei: a ruszti aszú és a soproni kékfrankos.

Mezőgazdaság, turizmus kapcsolata: A turizmus segítheti a mezőgazdaságot is, hiszen keresletet jelenthet számára. A borutak, borfesztiválok és egyéb rendezvények, akciók látogatók ezreit csábítják a térségbe, akik nem térnek üres kézzel haza, hanem kóstolás után biztos vásárolnak a legjobb nedűkből.

Épített örökség, fenntartható fejlődés: A Fertő-tájban a természet és a tájkép zárt egységet alkot, amely világosan lehatárolt településképekbe ágyazott. Mivel a sík terület az ellenséges szándékoknak erősen kiszolgáltatott volt, ezért a házak szorosan egymáshoz simulnak. Még a mai település képekben is felismerhetők a védelmi rendszerek, pl. Fertőrákoson. A világörökség nem múzeumot jelent, de magas minőségű bemutatást igényel. Helyenként példáját találni, ahol a régi hagyományos épületeket merészen, de mégis harmonikusan új építészeti kultúrával ötvözik. A régi épületeket pedig nem biztos, hogy konzerválni kell, hanem méltó, új funkciót lehet keresni nekik és ezzel lehet fennmaradásukat biztosítani.

Lágy közlekedés az értékes és érzékeny világörökségi területen: A közlekedésnek, a közlekedési rendszereknek nem szabad az életminőséget csökkentenie, hanem egy fenntartható fejlődés alapjául kell szolgálniuk. Ezért készült el a térség új közlekedési koncepciója, mely egyben a hasonlóan ökológiailag érzékeny térségek számára is példaértékű.

Turisztikai vonzerők a Fertő-tájon: Fürdőzés a Fertő-tavon, amely sekély mélységével ideális a gyermekes családok számára is. Kerékpározás a tó körül. Több száz kilométer kerékpárút, pihenők, kerékpárbatár szolgáltatók, rendezvények állnak a biciklizők rendelkezésére. A határon kerékpárral és gyalog Fertőrákosnál tavasztól őszig, Pomogynál egész évben át lehet kelni a burgenlandi területekre.

Borutak: Sopronban működik a borút egyesület, mely több útvonalat ajánl a látogatók figyelmébe. A táj legfőbb értékei a kékfrankos és a ruszti aszú borok. Fertő-Hanság Nemzeti Park: A Parkot évente több tízezer látogató keresi fel, hogy megtekintse területeinek természeti szépségeit. A nemzeti park szabadon bejárható részei a kitáblázott, kilátótornyokkal ellátott látogató-útvonalaival kitűnő lehetőséget kínálnak barangolásra, valamint gyönyörködésre a tájban és annak sokszínű élővilágában. Egy-egy túra egyben remek kikapcsolódást és felüdülést is jelenthet a mindennapi munkában megfáradt embernek. Nemzeti parkunk három kiállítóhelye –a Kócsagvár természetvédelmi kiállításai Sarródon, a Hanság Élővilága kiállítás Öntésmajorban és az Esterházy Madárvárta Madárvédelmi kiállítása- egész éven át várja a vendégeket. Kulturális rendezvények: A térségben a kisfalvakban kisebb kulturális fesztiválokat szerveznek, pl Bodza Fesztivál Fertőbozon, Tízforrás Fesztivál Hegykőn, Sopronban és Fertődön pedig nemzetközi jelentőségű programok zajlanak. Kiemelkedő az Esterházy kastélyban a Haydn Fesztivál és a Soproni Ünnepi Hetek. A burgenlandi térségben több komoly nyári program zajlik pl. Fertőmeggyesen a tavi színpadon.

A világörökség szervezetei: Világörökség-menedzsment 1972-ben az UNESCO konferenciáján megfogalmazták a Világörökségi Egyezmény dokumentumát. A dokumentum célja minden természetes és kulturális örökség biztosítása a jövő generációja számára, ami rendkívüli érdeke és értéke az egész emberiségnek. A Fertő-táj kultúrtája 2001. december 16-án került fel a világörökségi ranglistára, melyet az UNESCO Párizsban vezet. Ezen a listán szerepel 129 ország 754 Világörökségi színhelye, ebből 8 Ausztriában és 8 Magyarországon található. A világörökségi helyszínek állapotának helyre állítása, megóvása és tovább fejlesztése érdekében a mindenkori országok Világörökségi-Menedzsmentet hoztak létre. Feladatok közé tartozik a Fertő-táj mint világörökség tudatának elmélyítése az itt élőkben és az erre járó vendégekben. A tervek megvalósításának elősegítése érdekében született meg Magyarország és Ausztria között a Világörökségi egyezmény.

http://youtu.be/FdfaiEey__M

Hajnali madárles

www.ferto-hansag.hu
A fix időpontban meghirdetett túrák min. 10 fő esetén indulnak.

Hajnali madárles

A Fertő szikes tavainál pihenő (ébredező) vízi madárvilágot figyelhetjük meg a kora reggeli órában. A Fertő keleti oldalán húzódó sekély vizű tavak a helyi és a vonuló madárvilág jelentős pihenő, táplálkozó és fészkelő helyei. Ezt igazolja az itt eddig megfigyelt közel 300 madárfaj is.

A program meghatározott résztvevőszámmal indul!

Sziki Őszirózsa Tanösvény

A szikes puszta és tavak életközösségével, valamint a régi magyar háziállatoknak a védett területek megőrzésében és hasznosításában betöltött szerepével ismerkedhetnek meg a tanösvény látogatói. Az útvonal a magyar szürke marhával, a rackajuhval és a házi bivallyal legeltetett szikeseken vezeti végig a túrázót, érintve a sekély vizű szikes tavainkat. A Fertőtől elhódított területek pusztai növényzetét, akárcsak a Hortobágyon a hely talajviszonyaihoz alkalmazkodó jellegzetes sótűrő növények alkotják, mint pl. a sziki őszirózsa. A szikes tavak madárvilága is figyelemre méltó nemcsak a madarak mennyisége, hanem a fajok sokasága miatt. A Sarródtól 4 km-re északra elterülő szikes pusztai területen vezető tanösvény egy 2 km hosszú gyalogos és kerékpáros túraútvonal. Kiindulópontja a Sarród-Fertőújlak útvonalon, a Hansági Főcsatorna zsilipjénél található.

Vízi Rence Túraútvonal

A Fertő nyugati oldalán a nádasok, a csatornák és a nádasba záródott belső tavak élővilágát ismerheti meg a látogató egy kalandos, 6 km hosszú kenutúra alatt. A botanikai és zoológiai túraútvonal nyomvonala a Fertő összefüggő, sűrű nádasába vágott közlekedő csatornáin haladva viszi be az érdeklődőt egy szinte zavartalan világba, a Csárdai-csatorna és a Kláder-tó közötti részre, ahol a figyelmes szemlélődőt megannyi csoda várja. Ezek közül is talán a legérdekesebb a rencés hínár az aranysárga virágú "rovaremésztő" rencével, a nádi énekesmadarak (nádirigó, foltos nádiposzáta, barkóscinege), nagy kócsag, a vörös gém, a szárcsa és különféle récék megfigyelésének lehetősége. A túraútvonal a Csárdai-csatorna bejáratától indul, ami félúton található Balf és Fertőrákos települések között. Parkolási lehetőség a Csárdai-csatornánál biztosított.

A túraútvonal vezetővel, szezonálisan, május közepétől szeptember közepéig látogatható. 

Gyöngyvirág Tanösvény

A tanösvény a Szárhalmi-erdőre jellemző nagy tömegben nyíló, illatos májusi gyöngyvirágról kapta a nevét. A kényelmes turistautakon vezető tanösvény mintegy 3,5 km hosszú és a mészkedvelő, karsztbokor-erdő jellegű erdőtársulások élővilágát mutatja be. Körútja a Tómalom-fürdő bejáratától indul. A teljes útvonal megismerése 1-1,5 órát igényel. Rövidebb túrák is tehetők, pl. az 1-5. állomások között alig 1 kilométeres szakasz kínál sok-sok szépséget valamint a Kecskehegyi kilátóról csodálatos körpanorámát. Az 1997-ben elkészült tanösvényen összesen 9 tábla található. A szöveg és képek mellett minden táblán megtalálható a tanösvény kis méretű térképe is, ahol az éppen aktuális megállóhelyet külön színnel jelölik. Az indító táblán ez utóbbi nagyobb méretben látható, és mellette az állomások nevei szerepelnek. A tanösvény nyomvonala sétautakon és erdészet által használt földutakon halad. Éppen ezért végig jól járható. A tanösvény jelzése a kék T betű, melyet az egész út során jól lehet követni. 

Kövi Benge Tanösvény

A fertőrákosi Püspöki kőfejtő nemcsak egy mára már letűnt világnak az emlékhelye, hanem egy ma is mozgalmas, különösen értékes növény- és állatvilágnak az otthona. A 300 m hosszú tanösvény a Püspöki kőfejtő területén a kőfejtő geológiai, zoológiai és botanikai értékeit mutatja be. A kilátórészen a fertői panoráma mellett a pannon lejtősztyeppekre jellemző, a környezeti adottságokhoz alkalmazkodott, változatos növényvilágban gyönyörködhet a látogató. A botanikai ritkaságnak számító és a tanösvény névadójának választott kövi benge (Rhamnus saxatilis) mellett más különleges értékek is megfigyelhetők itt. A virágok nem csak látványukkal és illatukkal gyönyörködtetnek, hanem az általuk odacsalogatott színes pillangók és egyéb rovarok is meg-megállásra késztetik a túrázót. A kőfejtő üregeinek sötétebb részei, repedései és a bokrok árnyéka pedig remek élőhelynek bizonyulnak.
Belépődíjas!

Hany-Istók Túraútvonal

Az 5 km hosszú túraútvonal kiindulópontja az Osli és Bősárkány között félúton található Esterházy Madárvárta. Az épület az ország egyik legrégebbi madárvártája, mely kiállítóhely is egyben. A madárvártától az út a Csíkos Égererdő mellett vezet tovább. A fokozottan védett támasztógyökeres égeres nagyon sok rovarnak, kisemlősnek, erdei nagyvadnak és madárnak az otthona. Az út további részén egy kis kitérővel az egykori lápszigetek az ún. "gorondok" látogathatók meg. A különféle nevekkel illetett kiemelkedések (Dőri-domb, Imel-domb stb.) az ember e tájon való korai megtelepedésének nyomait őrzik. A túraútvonal utolsó szakasza az erősen elöregedett állományú Király-égeres mellett vezet. Az út végén, a Király-tó partján álló kilátótoronyból szemlélhetjük meg a tavat. A tőzegbányászatot követően növényzettel sűrűn benőtt tó környékén találták meg egykor Hany Istókot, túraútvonalunk névadóját. 

Fürdőzés a Fertő-tóban, hajókirándulás

A Drescher Line 1989-ben nyitotta meg a magyarországi, fertőrákosi kikötőjét. Egy kis csapat vezeti május elsejétől, október 15-ig naponta 10.00 - 18.00 óráig a hajózási irodát. A nyitvatartási időn felül is szívesen teljesítünk megrendeléseket, minden évszakban. A hajók mindaddig közlekedhetnek, míg a Fertő tó be nem fagy.

A kikötőben friss ételekkel, italokkal várjuk a Drescher's Captain House-ban. A Fertő tó legfinomabb kávéját szolgáljuk fel a hajóállomáson, ahol mindig kellemes zene és csodálatos tóra néző kilátás várja. A sétahajóinkon található hajóbár a legfinomabb helyi borokat, üdítőket és kíváló kávét kínál a hajózás ideje alatt.

Soproni csokoládégyár - Csokoládé kóstolás

Harrer Csokoládéműhely és Cukrászda
Harrer Chocolat Kft. / 9400 Sopron / Faller Jenő u. 4. / Tel./Fax +36 99 505 904

A Harrer Chocolat legtitkosabb vágyait is valóra váltja. Kóstolja meg finomságainkat.
Kóstoltatási időpontjaink:
Hétfőtől-Vasárnapig 10.00 és 14.00 órakor
Kérjük időpont egyeztetés miatt az alábbi elérhetőségeken jelentkezzenek:
office@harrerchocolat.com
Tel. +36 99 505 904

Pamhagen - Állatkert, állatsimogató

Pamhagen határában egy erdősávban található kedves, családias hangulatú kis állatkert. Amellett, hogy mindenféle háziállattal megismerkedhetnek a gyerekek, sőt meg is etethetik /a pénztárnál előre elkészített eledel kapható/, simogathatják őket.

A háziállatok mellett vadállatok egész sora is megtekinthető /medve, vaddisznó, hiúz, bagoly, farkasok, bivalyok stb./.

Mesepark

Familypark Neusiedlersee
M. Müller Ges.m.b.H
Märchenparkweg 1
A-7062 St. Margarethen im Bgld.

Több mint 140.000 m²-en: az Almarepüléstől a zegzugos mocsárvárig – egész napos móka! Hercegnő, kalóz, kalandor, felfedező vagy csupán szórakozni vágyó vagy? Ausztria legnagyobb szabadidőparkjában mindenki garantáltan megtalálja a neki való kikapcsolódási lehetőséget! A különféle járművek, mászási lehetőségek, pihenők, elektronikus színházak, mesék és éttermek színes kavalkádja négy különböző témakörben várja a látogatókat, mindenkinek a megfelelő ajánlatot kínálva. Minden évben újra és újra meglepjük vendégeinket, és csillogóvá varázsoljuk a gyerekszemeket. Nálunk valóra válnak az álmok!

A programokhoz előzetes időpont-, és létszámegyeztetés szükséges.

Tekintse meg

videónkat

Nézzen körül

nálunk!

Büféreggelivel várjuk!

Naponta 7:30 - 10:00 óra között